Bydlení

Klec:

by měla být tak metr vysoká, klec může být i udělaná ze starší skříně, dostatečně prostorná, s poličkami. Nikdy akvárium protože se v něm drží vlhkost a to může vést k plísním u činčil. 
Pozor na plasty pokud by činčila ohlodala může vést k otravě činčil, mříže (pletivo) nebarvené ani potažené umělou hmotou,  Poličky by měly být ze dřeva. Klec nesmí být na přímém slunci ani v průvanu. Nedoporučuji aby byla činčilu v pokoji  protože v noci dělá hluk!!

Podestýlka:

já podestýlku nedávám, mám jen misku ve které jsou dřevěné granuláty - výhoda je že činčila chodí čůrat jen na jedno místo (do té misky), je to víc hygienické.

Hobliny, kukuřičná drť, dřevěné granuláty,...

Co v kleci:

Velká silná větev, domeček na spaní (můj činčilák ho má ale spí v něm málokdy, spí nejčastěji na poličce), miska na krmení, seníček, napáječka s kovovým pítkem (ne skleněnou napaječku, ani misku hrozí že se v ní činčila namočí ->může způsobit zápal plic), něco na obrušování zubů (viz Strava), koupelna s pískem.

Písek:
Činčilí srst nesnese vlhko. Činčila se nesmí koupat ve vodě! To může způsobit zápal plic a následnou smrt.
Kožíšek si činčila čistí koupáním ve speciálním  písku (jsou hrubé a jemné písky) pro činčily. Kupujte ve zverimexu, osvědčené značky Witte Molen, Vitakraft, Sonnenland, Darwins, Granum, Apetit -> NEDOPORUČUJI -> moc jemný, kožíšek je po něm takový prašný.

Do písku se může při potížím se srstí dát Fungistop.

Výběh:

Činčila se musí denně aspoň na hodinu pouštět (já pouštím min. 2 hod), aby se pořádně proběhla, POZOR na kabely, pokojové rostliny a další nebězpečné věci, činčila  ráda hlodá věci (já mám štěstí že můj Macík kabely nehlodá :D).